A paleo diéta alapanyagai hihetetlenül egyszerűen és könnyen beszerezhetőek: nem kell értük különleges gourmet boltokat vagy delicatesseket meglátogatnunk, hiszen az jól megszokott ABC-inkben is hozzájuthatunk ezekhez az élelmiszerekhez. Ha pedig mégsem, akkor elég csak felcsatlakozni a világhálóra, ott minden egy gombnyomással megrendelhetünk. Arra azonban figyeljünk, hogy sok olyan site, melyek a paleo diétával foglalkoznak, forgalmaz olyan élelmiszereket is, melyek nem 100%-ban paleok. Például a zab csak nagyon minimális mennyiségben fogyasztható, de sok honlap receptjei tartalmazzák ezt az anyagot. Sőt: azt is mondják, hogy napi szinten kell fogyasztani zabkenyeret. Nézzünk utána alaposan ezeknek az információknak, mielőtt elkezdjük a paleolit diétát.
A főbb alapanyagok a következők:
A jól megszokott étolajunkat mindenképp mellőznünk kell, viszont helyette rengeteg alternatíva közül választhatunk. Fogyasztható a sertészsír, a libazsír, a kacsazsír, a kókuszolaj, a hidegen sajtolt szűz olívaolaj (csak hidegen felhasználva) és a különböző magokból készült olajak, mint például a mogyoróvaj, dióvaj, mandulavaj (ezeket házilag is elkészíthetjük úgy, hogy addig daráljuk a magokat, amíg azok vajszerűek lesznek.). Létezik ún. paleo olaj is, melyet az interneten rendelhetünk meg.
A lisztet teljes mértékben ki kell iktatnunk a táplálkozásunkból, de nagyon sok mindennel helyettesíthetjük. Liszt helyett használjunk darált kókuszt a süteményekhez, az egyéb ételekhez pedig darált szezámmagot, darált lenmagot, darált mandulát, darált diót, darált mákot, darált mogyorót! A zab is megengedett, de szigorúan csak kis mennyiségben.
A tojás bármilyen formában fogyasztható: megfőzhetjük de tükörtojást vagy rántottát is készíthetünk belőle.
A húsfélék is megengedettek: fogyasszunk bátran sertést, marhát, csirkét, kacsát, libát és sok-sok halat.
A zöldségek is fogyaszthatóak, legyenek azok frissek vagy fagyasztottak. Itt csak a hüvelyesek, a borsó, a bab, a szója stb, képeznek kivételt.
A gyümölcsöknél nincs kivétel: frissen vagy fagyasztva fogyaszthatunk bármelyikből.
A cukor helyettesítésére is nagyon sok lehetőségünk van: fogyaszthatunk steviát, nyírfacukrot, eritritet, szorbit és ciklamát alapú édesítőket (fruktóz nélküli!) és kis mennyiségben mézet is.
A tejtermékek közül viszont csak a kemény sajtok megengedettek: a parmezán, az edámi, a trappista és az ementáli.
A hagyományos és különleges fűszerek bátran, korlátlanul használhatóak.
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.
A magas rosttartalmú útifű maghéj hatékony segítséget nyújt az emésztőrendszer egészségének megőrzésében, fogyasztása azoknak is ajánlott, akik érzékeny bélrendszerrel rendelkeznek, vagy diétáznak.